Jaké samolepky vybrat?

Jaký druh samolepek vybrat na kořenky a dózy?

Máte doma krásné nové kořenky nebo dózy, možná jste do nich suroviny už i přesypali a teď přemýšlíte, jak si je nejlépe označit. Dle mých zkušeností bych poradila přemýšlet nad následujícími body.

Pro konkrétní doporučení na typy samolepek na kořenky a dózy IKEA,

se podívejte na tento článek.

Aby byly dobře čitelné

Když už si kořenky označíte samolepkou nebo jiným druhem popisu, určitě to děláte pro praktický účel - tedy abyste na první dobrou věděli, kde je skořice na štrúdl a kari na maso. Poslední, co chcete při rychlém vaření večeře, je bloudit po vlastním šuplíku s kořením.

 

Pro dobrou čitelnost je myslím zásadní barva a velikost nálepky. Ze zkušeností mých zákaznic je v tomto ohledu nejlepší kombinací barev černý podklad a bílý text, díky perfektnímu kontrastu se dobře čte mladším i zkušenějším kuchařkám. Pokud jste ale odvážnější, máte barevnou kuchyň anebo opravdu dobrý zrak, neváhejte si nechat vyrobit samolepky v divočejších barvách, na výběr jich mám kolem 20 odstínů.

Untitled design (6) 

Pokud se vám líbí více samolepky bez podkladu, tedy pouze písmena přelepená na dózu (je to velmi elegantní varianta a vůbec ne tak složitá na přelepování, jak se na první pohled může zdát) a chcete si je nalepit na transparentní dózy, barvu rozmýšlejte obzvlášť důkladně. Pro ilustraci si představte bílou samolepku v dóze na hladkou mouku - text se na bílém pozadí zcela ztratí. Radím tak klidně zvolit černý text samolepek pro světlejší suroviny a naopak bílé texty pro tmavší potraviny.

 

U velikosti nálepky je třeba vybalancovat estetičnost a funkčnost. Zatímco pro nejlepší čitelnost by to chtělo nálepku co největší, zcela polepená přední část dózy by zase nemusela být nejhezčí. Zde se vůbec nebojte si velikost prakticky vyzkoušet - zkuste si pomyslnou samolepku vystřihnout z papíru a na dózu dočasně přilepit, hned uvidíte, zda už je etiketa moc velká a nevzhledná anebo jste tipli tu správnou velikost.

 

Pokud si chcete vyzkoušet samolepku i s textem, klidně si u mě objednejte jeden kousek od menší a druhý od větší varianty a pak už bude rozhodování opravdu hračka.

 

Druhy písma jsem u svých nálepek hledala tak, aby byly krásné a zároveň snadno k přečtení s dostatečně silnými linkami. Ať už si vyberete písmo psací anebo tiskací, věřím, že kolonka "aby byly dobře čitelné" bude splněna, pojďme tedy dál.

 

Aby dlouho vydržely

V kuchyni jsou samolepky vystavené spoustě vlivů, které budou denně testovat jejich odolnost. Ať už se bavíme o teple či chladu (ano, samolepky můžou i do lednice anebo mrazáku), vlhkosti, vodě nebo mastnotě. Kvalitní samolepky toto vše musejí roky vydržet, abyste s jejich pořízením mohli být dlouhodobě spokojeni.

 

Popisky psané fixou se při několikáté otření hadrem rozmažou, papírové polepky nezvládnou první mytí, mastnota jim taky na životnosti nepřidá a vy se rozhlížíte po trvanlivější variantě. Samolepky ode mě, vyrobené z pevné omyvatelné folie opravdu vydrží roky a stále ve skvělé formě. 

 

Samolepky mojí výroby jsou z velmi pevné vinylové folie, kterou nejde roztrhnout a když se jednou přilepí, tak už ani přelepit (na to tedy pozor, velmi dobře si rozmyslete, kam si ji nalepíte), nevadí jí voda ani kontakt s mastnotou. Na trzích ráda tuto vlastnost ukazuji na kořence mojí mamky, která byla první, pro koho jsem kdy samolepky vyráběla. A právě tahle samolepka na kořenku, která byla nalepená před více než 5 lety je parádním důkazem, že opravdu vydrží roky i při každodenním používání.

 

Aby byly hezkédozy-kuchyn-nalepky-eli-art

Pro někoho možná ten nejdůležitější důvod a není na tom vůbec nic špatného, v kuchyni pár hodin týdně strávíme a možná vaříte s láskou, možná to chcete mít co nejrychleji za sebou, ale mě osobně moc pomáhá mít prostor kolem sebe hezký a právě malé detaily celkový dojem dotahují k dokonalosti. Sama jsem doma dlouho měla dózy popsané barvami na sklo anebo utržený kousek obalu mouky s jejím názvem vhozený v dóze. Při každém použití mouky jsem se pak vztekala, že pořádně nevidím, jaká mouka to je, nápisy se celé nějak pohnuly a hezké to nebylo zcela určitě.

 

Již pár let mám na dózách tyto samolepky a při každém použití se naopak usměju a potěší mě, jak pěkně vypadají a navzájem spolu ladí. Samozřejmě mě taky moc těší, že jsem si je sama vyrobila. 

 

Vím, že zrovna etikety do kuchyně je vcelku snadné si doma vyrobit, ale mnohdy jsou ty domácí trochu na štíru právě s výdrží a voděodolností. Tak pokud nemáte čas ani náladu zkoušet svého kreativního ducha a chcete mít rovnou řešení, které bude krásné a při každém pohledu si s radostí řeknete, že tohle byl teda super kup, zkuste mrknout na samolepky ode mě.

 

Aby byly dostupné všechny názvy

Mohlo by být k vzteku, když si už vyberete výrobce samolepek, který splňuje všechny body výše, ale při objednávání zjistíte, že nenabízí samolepku s textem "Citrónový pepř", který tak rádi používáte na kuře anebo nemá polepku na rýžovou mouku, kterou jste si zrovna v kuchyni tolik oblíbili.

samolepky-korenky-eli-art

Když jsem s vyráběním nálepek začínala, slíbila jsem si, že se nechci omezovat na šablony a pouze předem dané vzory. Podkladové tvary na samolepky si řežu sama a jen díky tomu se vůbec nemusíte omezovat jen na kolečka, které tady na webu sice najdete ukázané nejčastěji.

 

Co je ale myslím ještě o kapku zajímavější než tvary podkladů jsou právě ty texty na nich. A tady je to stejná písnička, písmenka si opět řežu hezky jedno po druhém sama, tedy ať už máte doma 5 druhů paprik anebo pepřů, různé exotické koření či speciální mouky, na vše vám dokážu nálepku vyrobit.

 

Vyrábět samolepky s texty na přání je pro mě také důležité, aby byla klidnější moje ekologická duše. Je přeci škoda nakoupit si sadu 20 druhů koření, z toho použít půlku a zbytek letí do koše, protože na kari má alergii půlka domácnosti, skořice nechutná vám a zbytek koření ze sady doma prostě nepoužíváte. U mě si vyberete nápisy podle konkrétních názvů ingrediencí, které máte doma a žádnou samolepku tak nebudete mít navíc.

 

Seženete u mě tak třeba etiketu na lupínky, křupinky, kroužky pro Matyho i cereálie, nebo prostě s takovým nápisem, jak oblíbeným snídaňovým dobrotám říkáte zrovna vy doma. Dokonce pokud je část vaší rodiny slovensky mluvící (anebo vlastně jakýmkoliv jiným jazykem než češtinou), ráda vám vyrobím samolepky i v jiném jazyce. 

Aby polepování neskončilo jen v kuchyni samolepky-koupelna-eli-art_1

Trochu se začíná stávat pravidlem, že když si moje zákaznice nádherně doladí kuchyň samolepkami na kořenky a dózy, začnou se rozhlížet do bytě, co tak šlo ještě polepit. Nejčastěji je kroky zavedou do koupelny nebo poličky s úklidovými prostředky. Skandinávský trend s přeléváním koupelnových a čistících produktů z originálních obalů do jednobarevných lahviček se pomalu dostává i do našich českých domácností a tady je následné použití nálepek k označení obsahu zcela zásadní. Protože kdo by se rád umyl čističem na podlahy a naopak svým šamponem se snažil vydrhnout kachličky v domě...

 

Doporučuji tedy hledat opět výrobce nálepek s nabídkou nekončící u kořenek a dalších potravin. I když právě třeba nechcete polepovat jinou část domu, je možné, že vám štítkování chytne a budete se chtít vrhnout i na dětský pokojík anebo krabice se sezónními věcmi. Když pak zpětně zjistíte, že výrobce, od kterého máte určitý druh samolepek na kořenky, s písmem a tvaru, který se vám líbí, vám ale už samolepky na výše zmiňované další místa není schopný dovyrobit, mohlo by vám to být líto a znova budete na cestě hledání těch správných samolepek.

 

U mě najdete samolepky do koupelny, na boxy s dětskými hračkami anebo skříň s oblečením v běžné nabídce. Už jsem ale vyráběla na přání polepky na šanony do pracovny, na krabice s zimním oblečením, různé druhy šroubků, marmelády nebo pečené čaje - a to je jen malý výčet.

 

Už víte, jaké samolepky domů chcete? Budou to ty, které pro vás vyrábím já? Pokud ano, mrkněte na doporučení níže, jaké druhy samolepek zvolit na ty nejčastější kořenky a dózy i IKEA. Pokud ani v textu níže nenajdete pomoc pro výběr těch správných nálepek, napište mi, ráda vám poradím a společně vybereme ty nejlepší polepky pro vás.

7